Przedszkole nr 16 w Siemianowicach Śląskich

Rekrutacja

Redakcja Biuletynu Statut prawny Struktura własnościowa i majątek Organizacja i zasady funkcjonowania Regulamin Organizacyjny Polityka Prywatności Dokumenty

Organizacja i zasady funkcjonowania

Strukturę organizacyjną (stanowiskową) przedszkola stanowią :

1. Kierownictwo jednoosobowe – dyrektor przedszkola.
  2. Pracownicy pedagogiczni – nauczyciele, logopeda, psycholog, katecheta.
  3. Pracownicy administracji – główna księgowa.
  4. Pracownicy obsługi – intendent, pomoc nauczyciela, kucharka, pomoce kuchenne, woźne oddziałowe, dozorcy nocni, konserwator.

Pracownicy przedszkola wymienieni w pkt. 2, 3 i 4 podlegają bezpośrednio dyrektorowi, który jest ich pracodawcą.

Podział zadań na poszczególnych stanowiskach pracy określają zakresy czynności zatwierdzone przez dyrektora i przyjęte do realizacji przez pracowników.

Struktura zatrudnienia, w tym liczba pracowników jest planowana przez dyrektora na druku Organizacja przedszkola na każdy kolejny rok szkolny i zatwierdzana przez organ prowadzący oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Przedszkole działa w oparciu o następujące zasady:

• praworządności,
  • służebności wobec społeczeństwa,
  • racjonalnego gospodarowania mieniem publicznym,
  • kontroli wewnętrznej,
  • podziału zadań między personelem pedagogicznym, administracyjnym i obsługowym,
  • wzajemnego współdziałania,
  • jednoosobowego kierownictwa.

W wykonywaniu swoich zadań i obowiązków personel przedszkola kieruje się przepisami prawa i regulaminów, które jest zobowiązany znać i przestrzegać.
Pracownicy przedszkola zobowiązani są do współdziałania ze sobą, szczególnie w zakresie wymiany informacji zawodowej oraz wzajemnych konsultacji.

Gospodarowanie powierzonymi środkami odbywa się w sposób celowy, racjonalny i z uwzględnieniem zasady szczególnej staranności w zarządzaniu mieniem przedszkola.
Zakupy i inwestycje realizowane są po wyborze najkorzystniejszej oferty, zgodnie z regulaminem udzielania zamówień publicznych i innymi przepisami dotyczącymi zamówień publicznych.

Jednoosobowe kierownictwo polega na obowiązku wykonywania poleceń bezpośrednio przełożonego, wynikające ze służbowego podporządkowania. Dyrektor wykonuje swoje zadania przy pomocy głównego księgowego i intendenta, którzy ponoszą szczególną odpowiedzialność przed dyrektorem za realizację swoich zadań.
Dyrektor współpracuje z Radą Rodziców oraz Radą Pedagogiczną.
W razie nieobecności dyrektora przedszkola jego obowiązki przejmuje osoba wyznaczona przez organ prowadzący przedszkole do zastępowania dyrektora.

Opis całości organizacji przedszkola zawarty jest w regulaminie organizacyjnym.